Επανάληψη με προκαθορισμένα βήματα – η εντολή for

Αθροίσματα SUM και ΜΟ

1. Να γράψετε πρόγραμμα στη γλώσσα python το οποίο να διαβάζει το βάρος 25 δεμάτων και να υπολογίζει και να εμφανίζει το συνολικό βάρος και το μέσο όρο τους.(ask1f10.py)

2. Να γράψετε πρόγραμμα στη γλώσσα python το οποίο να διαβάζει το ύψος σε εκατοστά 20 μαθητών και να υπολογίζει και να εμφανίζει το μέσο όρο τους.(ask2f10.py)

3. Να γράψετε πρόγραμμα στη γλώσσα python το οποίο να διαβάζει 13 βαθμούς και να υπολογίζει και να εμφανίζει το Μέσο όρο τους.(ask3f10.py)

4. Να γράψετε πρόγραμμα στη γλώσσα python το οποίο να διαβάζει το βάρος σε κιλά 16 μαθητών και να υπολογίζει και να εμφανίζει το μέσο όρο τους.(ask4f10.py)

5. Να γράψετε πρόγραμμα στη γλώσσα python το οποίο να διαβάζει το μισθό 10 υπαλλήλων και να υπολογίζει και να εμφανίζει το συνολικό ποσό και το μέσο όρο τους.(ask5f10.py)

6. Σε μια εταιρεία οι υπάλληλοι φορολογούνται σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

ΜΙΣΘΟΣ

ΦΟΡΟΣ

0-1000 €

Πάνω από 1000 – 2000 €

Πάνω από 2000 €

Να γράψετε πρόγραμμα το οποίο:

1) να διαβάζει το μισθό 200 υπαλλήλων και το ονοματεπώνυμο του καθενός,

2) Ανάλογα με την κατηγορία στην οποία ανήκει ο καθένας να υπολογίζει το ποσό φόρου που πρέπει να πληρώσει και να εμφανίζει το μήνυμα π.χ. “ Ο υπάλληλος ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ έχει φόρο 400 € και θα πάρει τελικό μισθό 1200 €”

3) Να υπολογίζει και να εμφανίζει το συνολικό ποσό φόρου που πρέπει να πληρώσουν όλοι μαζί.(ask6f10.py)